• شماره تماس:
  • 026-32548676

روش های غبار گیری فرش در قالیشویی

قالیشویی در شاهین ویلا

ماشینی (مکانیزه) :قالیشویی پارسیان در این عصر با پیشرفت فن آوری ، ابزارها و ماشین آلات خاصی را که برای غبارگیری فرش طراحی و ساخته شده است را در اختیار دارد.

۱-  ماشینهای مکانیکی ضربه زن : نموننه های ابتدایی این ماشین دارای مشخصاتی با عرض بین  ۵ – ۴ متر و طول  ۲- ۵/۱ متر میباشند.این دستگاه دو محور استوانه ای  دارد که به هر یک تسمه هایی از جنس پلاستیک یا برزنت بسته شده است. زمانی که دستگاه روشن می کردد فرش از یک سمت به درون آن هدایت میشود.و در ابتدا برای اینکه پرزهای فرش از حالت نمدی و خوابیده خارج شود توسط برسهای مخصوص شانه میشود.بعد از این مرحله  توسط ریلهای مخصوصی فرش به میان محورهای گفته شده هدایت می شود . محورهای مذکور به دلیل گردش سریع به دور محور طولی ، تسمه های برزنتی یا پلاستیکی را به صورت مکرر به پشت و روی فرش می کوبند . در این عمل با توجه به اینکه در مرحله پیشین پرزهای فرش توسط برس ها به  حالت ایستاده قرار گرفته اند  گردو غبار به راحتی از فرش خارج میشود . به این ترتیب تمام فرش از یک طرف وارد فرایندغبارگیری شده و از طرف دیگر خارج می گردد . این کار قبل از شستشو و در طول شستشو تکرار می شود و دور برس غلطکتی با توجه به  نو و کهنه بودن و یا ضخامت فرش تنظیم شده و ضرب دستگاه حتی الامقدور نباید محکم باشد . در مورد فرشهای قدیمی و رفو شده این  دقت و حساسیت وجود دارد که فرشها آسیب جدی نبینند، زیرا با ضربات شدید ممکن است فرش دوباره پاره شود و نیاز به ترمیم مجدد باشد که این دقت در کار را با جدیت تمام در قالیشویی پارسیان به عنوان برترین و بهترین قالیشویی میتوانید ببینید .

۲- غبار گیری توسط دستگاه مکنده : فرشهای  کهنه توسط  برس یا جاروی نرمی در جهت خواب فرش جارو شده و و سپس به وسیله دستگاه مکنده غبار روبی میشود.در این حالت باید شدت مکش دستگاه بر اساس نو و کهنه بودن  و ضخامت فرش تنظیم شود که هنگام بیرون کشیدن گردوغبار و کصافات فرش موجب کنده شدن تارو چود فرش نشود

نکته : زمان  تمیز کردن فرشهای  کهنه باید نسبت به « خواب» قالی دقت و توجه زیادی به خرج داده شود ، زیرا بهم خوردگی و آشفتگی در خواب قالی « بافت قالی» موجب  تغییر شکل شده و باعث پخش شدن نور و انعکاس نور می گردد، که در این حالت  قالی « بدنما » شده کثیف و لکه دار به نظر می آید

۳-  فناوری جدید غبارگیری : دستگاههای جدید غبارگیری : در طی سالیان متمادی در ساخت و تغییر دستگاههای غبارگیری پیشرفت چشم گیری وجود  داشته است.دستگاههای جدید از سرعت و بازده بالایی برخوردارند و می توانند در زمان کوتاهتری تعداد زیادی فرش را غبارگیری کنند . این دستگاه گردونه ی بزرگی است که از یک استوانه بزرگ توری شکل  تشکیل شده است، و در درون اتاقک بزرگتری قرارگرفته . گردونه متحرک از میله های فلزی ساخته شده است و تا حدودی شبیه ماشین های لباسشویی عمل می کند . مخزن این دستگاه دارای درب بزرگی است که پس از قراردادن تعدادی فرش ( براساس ظرفیت دستگاه ) داخل آن ، بسته می شود . سپس گردونه داخل دستگاه به حرکت درآمده و با سرعت به دور خود می چرخد . فرشها براثر حرکت دورانی از پایین به بالای گردونه و بالعکس حرکت کرده و در واقع براثر به وجود امدن گریز از مرکز گردو خاک آنها  کاملاً گرفته می شود . گردو غبار خارج شده از فرش توسط کانال مکنده  زیر دیگ دستگاه خارج شده و بوسیله کانال در یک جا انبار می شود. بهترین روش این است که انتهای لوله های مکنده را درون حوضچه ای پر از آب قرار که از پخش شدن ذرات گردو غبار و آلودگی هوا و فضای موجود جلوگیری شود.

 

برچسب گذاری شده : / / /